شیرتوپی

مقالات

شیرتوپی
  • 1400-10-26 10:12:49

شیرتوپی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

شیر توپی ها با توجه به گسترده ی بالای تولیدی آنها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند .یکی از این صنایع انواع سیستم آبیاری و سیستم های مخصوص فاضلابی و … می باشند که در این نوشتار تاکید بیشتری بر روی شیرتوپی های مورد استفاده در این نوع سیستم ها خواهیم داشت.

انواع شیر توپی ها :

از نظر ساختار بدنه شیرتوپی های به دسته های مختلفی همچون شیرتوپی های تک تکه ، سه تکه و چند تکه تقسیم میشوند. در نمونه های تک تکه که به شیرتوپی های یکپارچه نیز معروفند شیر توپی از یک تکه یکپارچه تشکیل میشود که در چنین شرایط امکان تعمیر شیرتوپی بسیار کاهش می یابد. در نمونه های سه تکه و چند تکه که بیشتر در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند، قسمت های مختلف بدنه قابل جداسازی بوده و در نتیجه امکان تعمیر بخش یا تمام شیر توپی وجود دارد که از نظر صرفه اقتصادی در این صنایع نیز بسیار کارآمد می باشند.

 

شیر توپی های پلیمری : این نوع از شیرتوپی های استفاده ی گسترده ای در کشاورزی و لوله های انتقال مواد اسیدی دارند . شیرتوپی های پلیمری خود در دو نوع شیر توپی معمولی و شیر توپی با دسته ی بلند طراحی و تولید میشوند که در ادامه به معرفی بیشتر آنها خواهیم پرداخت . این شیرتوپی های مقاومت بسیار بالایی در مقابل خورندگی داشته و با توجه به اینکه نصب آسانی دارند در صنایع اشاره شده به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرند.

 
 

شیرتوپی پلیمری در کشاورزی

کاربردهای شیر توپی ها :

شیر توپی ها همانطور که اشاره شد استفاده ی گسترده ای در صنایع مرتبط با سیالات دارند. از این دسته صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– آبیاری و کشاورزی : شیرتوپی ها نقش مهمی در سیستم های آبیاری ، بخصوص سیستم های آبیاری زیر زمینی ، سیستم آبیاری قطره ای ، سیستم آبیاری بارانی و به طور کلی مدیریت سیستم های آبیاری مدرن دارا می باشند. نوعی از شیرتوپی ها که با نام شیرتوپی های سه راهی نیز شناخته میشوند ، امکان مدیریت جریان سیال در سه جهت را دارا می باشند که این سه جهت میتوان به صورت دوسر ورودی یک خروجی و یا یک سر ورودی دو خروجی در نظر گرفته شود.

استفاده از بال ولیو در کشاورزی

– کشتی ها : استفاده از شیرتوپی های صنعتی که بیشتر از جنس فولاد می باشند در سیستم کنترل بخار و سیستم فاضلاب کشتی ها بسیار مرسوم بوده و از اهمیت بسیار بالایی در لوله کشی کشتی های صنعتی برخوردار می باشند.

– صنایع شیمیایی : در این صنایع نیز به دلیل فشار بسیار بالای سیال ها و همینطور خورندگی بالا ، از شیرتوپی هایی با جنس استیل استفاده میشود . در صنایع پتروشیمی بیشتر شیرتوپی های بزرگ از نوع شیرتوپی های چندتکه بوده که امکان تعمیر بالایی داشته و در نتیجه هزینه های نگهداری را بسیار کاهش می دهند.

 
 

نحوه علمکرد شیرتوپی

علاوه بر موارد اشاره شده از شیرتوپی های با اندازه های مختلف در صنایع مختلفی که با سیالات مایع و گازی سرکار دارند بهره گرفته میشود. توجه به این نکته ضروری می باشد که پیش از خرید شیر توپی باید اشنایی کامل با مدل های قابل استفاده در آن صنعت صورت گیرد تا مشکلاتی ناشی از عدم سازگاری و طول عمر پایین برای آن صنعت حادث نشود .

کاربرد شیرتوپی ها در کشاورزی :

همانطور که در بالا اشاره شد ، شیرتوپی ها در صنایع کشاورزی استفاده ی گسترده ای دارند . در سیستم های آبیاری مورد استفاده در زمین های کشاورزی از این نوع شیرتوپی ها به منظور کنترل ورود و خروج آب استفاده میشود.

-امکان قرار دادن این شیرتوپی ها در داخل خاک به آسانی مهیا می باشد چراکه به صورت کامل در مقابل خورندگی ایمن بوده و از این رو هزینه های نگهداری بسیار پایینی خواهند داشت.

-نصب این نوع از سیستم های شیرتوپی در زمین های کشاورزی بسیار آسان می باشد.

– امکان انشعاب گیری سریع بدون هزینه کرد اضافی را دارند.

– وزن پایینی نسبت به شیرتوپی های فلزی دارند.

– قیمت پایینی نسبت به نمونه های فلزی و استیل دارند .

از مهمترین مزایای استفاده از شیرتوپی در صنعت آبیاری :

– هزینه نصب شیرتوپی پلیمیری بسیار کم بوده

– هزینه ی نگهداری این نوع از شیرتوپی ها پایین است

شیر توپی های دسته بلند در سیستم های آبیاری :

شیرتوپی پلیمری دسته بلند در سیستم های آبیاری تحت فشار استفاده ی بسیار بالایی دارند. این شیرتوپی ها به صورت کامل در داخل خاک قرار گرفته و در نتیجه ی آن با استفاده از دسته ی بلندی که دارند امکان قطع ورود و خروج شیر از سطح خاک برای اپراتور مهیا خواهد شد. در این شیرتوپی ها از شفتی با جنس آلومنیوم استفاده شده است که به دلیل جلوگیری از خورندگی آلومینیوم در زیر خاک ، غلافی محافظ از جنس پلیمر بر روی آن کشیده شده است.

شیرتوپی دسته بلند

معایب استفاده از شیر توپی ها :

شاید بتوان مهمترین عیب استفاده از شیرتوپی ها را در عدم امکان کنترل جریان دانست. البته ذکر این نکته ضروری است که شیرتوپی ها صرفا برای قطع و وصل جریان سیال استفاده میشوند و هدف از تولید آنها کنترل حرکت جریان (کم و زیاد کردن سرعت جریان سیال) نمی باشد.

ادامه مطلب  لایسیمتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 

در صورتی که عمل نیمه باز کردن به صورت متوالی انجام بگیرد ، امکان نشست نشیمنگاه را ممکن ساخته و درنتیجه آسیب جدی به شیرتوپی وارد می شود . از سویی دیگر این حالت سبب افزایش فشار به سیت (seat) شده و به سرعت باعث آسیب این بخش می شود. اسیب دیدن این قطعه از شیرتوپی سبب درز سیال از لوله ها خواهد شد.

در برخی از شیرتوپی ها امکان سرویس سیستم به دلیل ساختار شیرتوپی دشوار می باشد.

همچنین در صنایعی که از سیال هایی با فشار بالا استفاده میشود ، نیاز به سرویس های دوره ای شیرتوپی ها بسیار ضروری می باشد چراکه فشار مداوم بر توپی شیر ، می تواند سبب کاهش مقاومت آن و در نتیجه امکان آسیب رسیدن به قطعات داخلی شیر توپی شود.

استفاده از عملگرهای کنترل از راه دور در شیرتوپی ها :

عملگر یا همان دسته ، کنترل باز و بسته شدن شیر توپی را انجام میدهد. در صورتی که شرایط برای حضور اپراتور به منظور قرار دادن دسته در حالت قطع یا وصل وجود نداشته باشد ، میتوان از عملگرهایی با قابلیت کنترل از راه دور استفاده شود. این عملگر ها در دو مدل عملگرهای پنوماتیکی و عملگرهای برقی تولید و طراحی شده و به آسانی قابل پیاده سازی بر روی شیرتوپی ها می باشند. البته استفاده از این عملگرها در صنایع خاصی بوده و توصیه ای مبنی بر استفاده گسترده ی آن ها وجود ندارد.


نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.


دریافت لیست قیمت

برای دریافت آخرین لیست قیمت، شماره همراه خود را وارد نمایید